Stan Kubik Stan Kubik
484
BLOG

Tajna broń Japonii. Podwodne lotniskowce (wojna na Pacyfiku)

Stan Kubik Stan Kubik Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 

Troche luzu swiatecznego w temacie..

japońskie okręty podwodny typu Sen Toku z okresu II wojny światowej. Okręty wyposażone były w lotnictwo pokładowe i tzw. "chrapy" pozwalające na pływanie w zanurzeniu przy użyciu silnika spalinowego, oraz posiadały kadłub pokryty centymetrową warstwą gumowej powłoki, która miała za zadanie ograniczać jego wykrywalność dla radarów i sonaru. Samoloty pokładowe były gotowe do działania w przeciągu 45 minut od wynurzenia. W języku angielskim okręty tego typu nazywane były "podwodnymi krążownikami" (Submarine cruiser). Okręty tego typu są do chwili obecnej największymi okrętami podwodnymi z napędem konwencjonalnym jakie kiedykolwiek zbudowano (dlugosc 122m, szerokosc 12m).

Okręty z typu Sen Toku, których budowe rozpoczęła w styczniu 1943 roku w stoczni Arsenału Marynarki Wojennej w Kure. Wodowanie pierwszej jednostki (I-400) nastąpiło 18 stycznia 1944. Okręt wszedł do służby 31 grudnia 1944. W grudniu 1944 sformowano 631 Korpus Lotniczy, którego samoloty miały stacjonować na okrętach podwodnych..

 

 

W maju 1945 podjęto decyzję, że I-400 i inne okręty wchodzące w skład 1 Dywizjonu Okrętów Podwodnych dokonają ataku na śluzy Kanału Panamskiego, przez który Stany Zjednoczone przerzucały w tym czasie znaczne siły na Pacyfik. Atak na Kanał Panamski miało przeprowadzić 10 samolotów uzbrojonych w bomby i torpedy. Poważnym problemem dla japońskich okrętów i samolotów, które miały uczestniczyć w ataku, był brak paliwa. Gdy kończono przygotowania do akcji 25 czerwca 1945 dowództwo Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej zmieniło cel ataku na atol Ulithi, gdzie cumowały znaczne siły US Navy. Samoloty z jednostek I-400 i I-401 miały dokonać samobójczego ataku na zakotwiczone na wodach atolu amerykańskie okręty. Okręty wypłynęły w rejs bojowy 26 lipca 1945. Samobójczy atak lotniczy miał być przeprowadzony 17 sierpnia. 16 sierpnia drogą radiową okręty otrzymały informację o kapitulacji i rozkaz powrotu do najbliższego japońskiego portu. 20 sierpnia odebrano rozkaz zniszczenia broni ofensywnych, znajdujących się na pokładach. Załogi okrętów wystrzeliły zapas torped, a samoloty i amunicję do dział wyrzuciły za burtę. Okręty zostały zajęte przez US Navy przetransportowane do Stanów Zjednoczonych, gdzie poddano go testom i badaniom. Zatopione w 1946 roku. Jednym z powodów zatopienia mogły być żądania dostępu do okrętów japońskich ze strony naukowców radzieckich.

Stan Kubik
O mnie Stan Kubik

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura